Upravit stránku

Zpravodajství ze světa potravin - iQSL

Nezávislý informační portál výhradně věnovaný problematice bezpečnosti a kvality potravin.

 

Přinášíme aktuální a seriózní zpravodajství ze státní i komerční sféry.

QSL je partnerem Žofínského fóra

Jako každý rok se snažíme být všem legislativním změnám a novým informacím co nejblíže. Stali jsme se proto opět partnery 214. Žofínského fóra

Vejce a vaječné produkty musí být před uvedením na český trh vyšetřena na fipronil

Počínaje dnem 6. 9. 2017 budou muset všichni příjemci zásilek vajec vyprodukovaných v ostatních zemích EU a produktů z nich nechat toto zboží vyšetřit na chemickou látku fipronil.

Lidl stahuje nebezpečná vejce

Řetězec Lidl stahuje ze svých obchodů vejce od výrobce AG Maiwald. Jejich konzumace v syrovém stavu může ohrozit zdraví zákazníků, informovala ve středu společnost.

V Nizozemí, Belgii a Německu stahují z prodeje toxická vejce

Obchody v Nizozemsku, Belgii a Německu stahují z prodeje miliony vajec, která obsahují toxický fipronil – látku, která se používá k likvidaci vší, klíšťat a blech.

Používat mražené jídlo neuvedené v menu je nyní v Itálii trestné

Podávat ohřáté mražené jídlo je legální, ovšem pokud tato skutečnost není uvedena v jídelním lístku, jde o podvod.

Exkluzivní průzkum MZe o dvojí kvalitě potravin

Potraviny prodávané ve stejném obalu a pod stejným názvem se v různých zemích EU mohou lišit. Potvrdil to průzkum, který Ministerstvo zemědělství zadalo Vysoké škole chemicko-technologické (VŠCHT) v Praze. Cílem projektu bylo porovnat vybrané potraviny z České republiky, Slovenska, Rakouska, Německa a Maďarska a zjistit, jestli se pod stejným názvem a obalem prodávají výrobky s rozdílnými vlastnostmi, např. složením, množstvím složek nebo hmotností výrobku.

SVS zjistila závažné porušení mimořádných veterinárních opatření pro uvádění drůbežího z Brazílie na trh. Firmě hrozí pokuta až 50 milionů korun

Státní veterinární správa (SVS) zjistila první závažné porušení mimořádných veterinárních opatření pro uvádění drůbežího masa z Brazílie na český trh.

Krajská hygienická stanice doporučuje Biofinder

Ze zprávy o činnosti hygieny výživy Krajské hygienické stanice (KHS) Královehradeckého kraje za rok 2015 vyplynulo, že přípravek Biofinder je vhodným nástrojem ke kontrole čistoty ploch v místech, kde probíhá manipulace s nebalenými potravinami a pokrmy.

Etiketomat ušetřil výrobcům přes 5 milionů korun

Po půl roce, co vstoupila v platnost povinnost uvádět výživové údaje na etiketách, Etiketomat.cz ušetřil výrobcům, které jej používají, nemalé peníze

Přes 2 tuny sušeného ovoce Goji z Číny obsahovalo zakázané pesticidy Carbofurany

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala uvádět na trh 2300 kg sušeného ovoce z Číny, u kterého laboratorní analýza prokázala kontaminaci v EU zakázanými pesticidy ze skupiny Carbofuranů.

SVS stahuje dvě zásilky drůbežích produktů z Brazílie kvůli obsahu salmonel

Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje dvě zásilky drůbežích produktů původem z Brazílie. Jedná se konkrétně o produkty SEARA – Kuřecí prsa bez kosti, bez kůže, hluboce zmrazená (šarže: L2, DMT: 7. 1. 2019) a o SEARA – Kuřecí prsní řízky bez kosti, bez kůže, bez inner filetu, solené, hluboce zmrazené (šarže: L3, DMT: 16. 7. 2018).

SVS stahuje z trhu německé pudinkové dezerty, mohou obsahovat úlomky kovu

Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje pudinkové dezerty od německého výrobce Neuburger Milchwerke GmbH & Co. 

SZPI opět zadržela čaje s pesticidy z Číny

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v rámci průběžných preventivních kontrol potravin z dovozu zjistila dvě nevyhovující šarže čajů původem z Číny.

Kvalita prodávaného medu je stále nevyhovující - polovina je falšovaná

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uskutečnila mimořádnou kontrolu medů vyrobených (balených) v ČR.

Privátní značky kupuje čím dál více lidí. Nejde jen o nižší cenu, řetězce lákají i na kvalitu

Vlastní značky řetězců si postupně získávají stále větší důvěru u českých spotřebitelů. Zatímco v roce 2012 za ně lidé utráceli v průměru necelou pětinu výdajů, loni tento podíl vzrostl na téměř 21 procent.

Semafor škodlivosti. Obaly prozradí, kolik je v jídle cukru či soli

Šest velkých světových výrobců potravin jako Coca-Cola, Nestlé či Mars se dohodlo, že bude své výrobky na přední straně označovat ,,semaforem‘‘. Údaje o cukru, soli a tucích v tabulce na přední straně obalu znázorní zelená, oranžová a červená barva podle toho, jak zatěžují organismus.

"Opravdu má EU zkoumat složení Nutelly?" diví se Němci. Česko neprosadilo zákaz dvojí kvality potravin

Evropská unie nebude přímo regulovat kvalitu a složení výrobků v jednotlivých členských zemích. Odmítla tak protesty Česka a dalších států visegrádské čtyřky, které chtěly, aby Evropská komise rovnou zakázala praxi, kdy se ve dvou zemích prodává výrobek pod stejnou značkou, ale má různé složení.

Varování spotřebitelům: Salmonella v mletém vepřovém a hovězím mase z Polska

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vložila do evropského systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) informaci o zjištění závadné potraviny Mleté maso mix 100 %, hovězí – vepřové, v balení 500 g, s označením data použitelnosti do 05. 03. 2017, výrobce: Zaklady Miesne Henryk Kania S.A., Oddzial w Mokrsku, Mokrsko 343, 98-345 Mokrsko, Polsko.