Novinky o aktuálním dění z oblasti legislativy přímo ZDE
Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Jedna firma, jeden výrobek, rozdílná kvalita. Věděli jste, že se potraviny prodávané ve stejném obalu a pod stejným názvem můžou v různých zemích EU lišit? Aneb když dva říkají totéž, není to totéž. Tkví Achillova pata v neošetřené legislativě?
Dvojí kvalitu potravin řešily dva průzkumy, které Ministerstvo zemědělství ČR zadalo Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Jejich výsledky byly zveřejněny v červenci a říjnu letošního roku.
Testy podstoupila řada výrobků. Spadaly do kategorií dětské výživy, mléčných, masných nebo rybích výrobků, pracích prášků, privátních výrobků obchodních řetězců. Jednotlivé výrobky testující zakoupili v České republice, Německu, Rakousku, Slovensku a Maďarsku.
Na základě prvního testu zjistili, že z 21 testovaných výrobků bylo 13 odlišných, 5 mírně odlišných a 3 byly stejné. V druhém testu z října 2017 se ukázalo, že z 21 testovaných výrobků bylo 11 odlišných, 3 mírně odlišné a 7 bylo stejných.
Testy například odhalily, že tzv. luncheon meat z Německa obsahuje vepřové maso, zatímco „stejná“ konzerva z českých obchodů je plna drůbežího separátu.
Také německé rybí prsty se pyšní větším podílem masa ve srovnání s těmi českými. Kečupy obsahují rozdílné množství rajčat. Špagety pro český a slovenský trh vyrábějí z běžné pšenice, zatímco pro ten rakouský z výrazně kvalitnější tvrdé pšenice.
Ke stejným závěrům o dvojí kvalitě potravin v EU došli také na Slovensku, kde v poslední době několikrát porovnávali potraviny zakoupené na území Rakouska s těmi slovenskými.
Evropská Komise v nedávné době uvedla, že dvojí kvalitu potravin a zboží považuje za významný problém a bude mu věnovat plnou pozornost. Brusel dokonce uvolní členským státům na testování kvality potravin a dalšího zboží až 50 milionů korun.
Podle českého ministra zemědělství Mariana Jurečky by nejlepším řešením, jak zabránit dvojí kvalitě potravin v EU, byla změna evropské legislativy.
V současné době však neexistují pevná pravidla vycházející z evropské legislativy, která by zamezila „provozování“ dvojí kvality potravin a nejedná se tedy o porušení předpisů. Kontrolou kvality potravin a zároveň jejich správným značením v souladu se zákony se v České republice zabývá nezávislá společnost QSL.
V budoucnu se jistě dočkáme změn v oblasti označování potravin a úprav legislativy, která ošetří problematiku dvojí kvality potravin a dalších výrobků v rámci EU.
Tým QSL