Novinky o aktuálním dění z oblasti legislativy přímo ZDE
Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Novinky o aktuálním dění z oblasti legislativy přímo ZDE
Cíle návrhu:
Cílem návrhu je odstranit právní nejistotu ohledně provádění procesních úkonů tak, že jediným orgánem oprávněným o přestupcích rozhodovat není Česká obchodní inspekce, ale veškeré příslušné správní orgány.
https://www.zakonyprolidi.cz/monitor/7678209.htm
SZPI poskytuje k využití příručku, v níž jsou shrnuty základní povinnosti hospodářských subjektů, které vyrábí, dováží, distribuují nebo uvádějí na trh tabákové výrobky. Příručka uvádí přehled požadavků, k jejichž kontrole je SZPI příslušná. Za závazné informace je vždy nutné považovat platná znění předmětných právních předpisů.
Příručku o podmínkách dovozu/vývozu zemědělských výrobků a potravin ve vztahu k zemím mimo EU jsme se rozhodli umístit na naše webové stránky (webové stránky Ministerstva zemědělství) z důvodu stále se opakujících dotazů vztahujících se k podnikání v segmentu vývozu a dovozu zemědělských a potravinářských výrobků. Jedná se o základní zdroje informací a soupis adres, na nichž mohou podnikatelé, kteří hodlají začít vyvážet či dovážet zemědělské a potravinářské položky, získat základní informace nezbytné k zahájení takovéto činnosti.
V průběhu jara se v České republice otevírají oblíbené farmářské trhy a Státní veterinární správa zaměřuje své kontroly i do této oblasti. Farmářské trhy s sebou nesou řadu pozitiv pro malovýrobce i spotřebitele, na druhou stranu však také zvýšená rizika, pokud jde o hygienu potravin. I proto jsou farmářské trhy každoročně pod důsledným dohledem veterinárních inspektorů. V loňském roce provedla SVS na trzích 401 kontrol (v roce 2021 jich bylo 379). Podíl kontrol se závadou meziročně stoupl na téměř 19 procent.
Výsledky intenzivních kontrol nad všemi, kteří se podílejí na výrobě potravin, se začínají projevovat. Například ceny másla nebo vajec už v poslední době klesly. Na kontrolách celého potravinového řetězce spolupracují dozorové orgány více resortů. Zvýšený dohled nad trhem navrhlo Ministerstvo zemědělství, kvůli tomu vznikla a dnes se podruhé sešla speciální meziresortní pracovní skupina.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce zveřejnila výsledky kontrol medu v tržní síti za rok 2022. V období od 1. 1. do 31. 12. 2022 inspektoři SZPI odebrali celkem 42 vzorků medu. Z celkového počtu nevyhovělo 13 vzorků.
Všechna zvířata poražená na jatkách v ČR včetně kuřat musí být povinně prohlédnuta pracovníky Státní veterinární správy (úředním veterinárním lékařem a úředním veterinárním technikem). Každé zvíře je veterinárním dozorem prohlédnuto před porážkou i po porážce tak, aby se do obchodů či ke zpracování dostalo pouze maso ze zdravých zvířat. Závadné kusy či partie jsou vyřazovány, aby nedošlo k ohrožení zdraví konzumentů.
Onemocnělo 130 osob, u 90 byla laboratorně potvrzena salmonelóza. Jednalo se zřejmě o jednorázovou událost, kdy postižené osoby konzumovaly pokrmy v dané provozovně v době od úterý 28. 3. 2023 do soboty 1. 4. 2023. Na základě šetření KHS a informací od postižených osob byla označena jako vysoce pravděpodobným zdrojem nákazy na místě ručně vyráběná arašídová omáčka. Její vzorek z daného období však nebylo možné odebrat, po zjištění celé kauzy již nebyla k dispozici.
Naše dozorové orgány intenzivně kontrolují dovozy zemědělských produktů z Ukrajiny. Všechny dosavadní výsledky jsou v pořádku a neprokázaly obsah žádných zakázaných látek. Ochrana zdraví našich spotřebitelů je naší největší prioritou. Při řešení problému s vývozem ukrajinského obilí a dalších zemědělských komodit musí Evropská unie postupovat společně a koordinovaně.
Vědci Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) dospěli v novém přehodnocení k závěru, že expozice bisfenolu A (BPA) v potravinách představuje zdravotní riziko pro spotřebitele všech věkových skupin.
„Z úlů“ – tak byla nazvána akce, která byla koordinována EU v čele s Generálním ředitelstvím Evropské komise pro zdraví a bezpečnost potravin (DG SANTE), spolu s vnitrostátními orgány 18 zemí (včetně ČR), které jsou součástí sítě EU proti podvodům s potravinami, úřadem OLAF a Společným výzkumným střediskem Evropské komise (JRC).
Jarní kolo celorepublikové Sbírky potravin vyneslo v 1 540 prodejnách 394 tun potravin, z nichž lze připravit až 788 000 porcí jídla. Zákazníci rovněž přispěli 44 tunami základní drogerie a hygienických potřeb, které potravinové banky lidem v nouzi také poskytují. Navíc až do 2. května mohou lidé darovat potraviny a drogerii rovněž prostřednictvím on-line nákupů.
Celý článek zde
V loňském roce veterinární dozor v České republice nejvíce zaměstnávala likvidace dvou desítek ohnisek aviární influenzy (neboli ptačí chřipky) v chovech drůbeže.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce připravuje opatření obecné povahy, kterým zakáže uvádět na trh kanabidiol (CBD), jiné kanabinoidy získané z konopí setého a produkty tyto látky obsahující. Podle EU nelze potraviny s CBD uvádět na trh v žádné zemi Unie. Nejsou totiž dostatečně vědecky prozkoumané jejich dopady na lidské zdraví.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) zveřejnil nejnovější zprávu o reziduích pesticidů v potravinách v Evropské unii. Zpráva poskytuje přehled o množství reziduí zjištěných ve vybraných běžně konzumovaných produktech.
Celý článek zde
Státní zemědělská a potravinářská inspekce se již několik týdnů prioritně zaměřuje na bezpečnost obilovin a obilných mlýnských výrobků původem zejména z Ukrajiny. Dosud odebrala ke kontrole 63 vzorků. U 25 vzorků byly již analýzy finalizovány, všechny hodnocené parametry jsou vyhovující. Laboratorní analýzy dalších vzorků pokračují, v případě zjištění nevyhovujícího vzorku bude Inspekce spotřebitele neprodleně informovat a přijme příslušná opatření.
V souvislosti se změnou, kterou přinesl zákon č. 457/2022 Sb., jímž se mění zákon č. 300/2008 Sb., a který přináší zřízení datových schránek (dále také jen „DS“) všem podnikajícím fyzickým osobám a právnickým osobám, které DS doposud neměly, se mezi kontrolovanými osobami, k jejichž kontrole je Státní zemědělská a potravinářská inspekce (dále jen „SZPI“) příslušná, rozmohlo přesvědčení, že SZPI jakožto orgán státní správy zodpovědný za úřední kontrolu je povinna doručovat (zejm. kontrolní materiály) výlučně do datových schránek. V souvislosti s tímto přesvědčením je často personál daného PPP instruován (např. vnitřními předpisy) k tomu, aby od kontrolních orgánů nepřebíral žádný dokument fyzicky, už vůbec ne fyzicky oproti podpisu.
Po vydání loňského testu vanilkových zmrzlin se ukázalo, že téma poctivosti přírodní vanilky spotřebitele zajímá. A často se ptali na vanilkový cukr. Těsně před obdobím velikonočního pečení se proto k vanilkovému aroma vracíme s testem 24 vanilkových a vanilinových cukrů. Bohužel se ukázalo, že při výběru cukru s pravou vanilkou můžeme velice snadno sáhnout vedle.
Ne vždy je čas, nálada či prostor na vaření a v takových situacích se o slovo hlásí chlazené hotové pokrmy, takzvané hotovky. Uspokojí kromě hladu i chuťové pohárky? Co nabízejí z nutričního hlediska? Odpovědi jsme hledali v laboratoři, která pro nás otestovala osm vzorků lasagní bolognese a pět balení kuřecího kung pao. Kromě ochutnávky jsme posuzovali složení a výživové hodnoty. Zkontrolovali jsme i nezávadnost pokrmů.
Na konci března schválil Parlament ČR novelu zákona o veřejných zakázkách. Znovu se začínají objevovat nabídky na školení s tím, že pro školy a školní jídelny tam jsou podstatné změny. Argumentuje se novou povinností dělat výběrová řízení na potraviny. Ti, co to tvrdí, se opírají o tučně vyznačenou změnu v § 19 odstavec (3).
Jaké jsou nejčastější závady v HACCP zjištěné při výkonu státního zdravotního dozoru? Co konkrétně v této oblasti hygienici řeší při kontrolách ve školních jídelnách a co jim nejvíce vadí? Přinášíme vám zkušenosti z praxe hygienika – seznamte se s nimi.
Naše dozorové orgány intenzivně kontrolují dovozy zemědělských produktů z Ukrajiny. Postup resortu je zcela transparentní. Veškeré informace, které k tématu zveřejňujeme, jsou dohledatelné a ověřitelné. Přesto se objevují zkreslená až lživá tvrzení. V tomto přehledu najdete odpovědi na nejrozšířenější hoaxy související s tímto tématem.
Ve společnosti skloňované téma udržitelnosti se nemohlo vyhnout ani hotelům. Jak se s touto problematikou vypořádávají české hotely, jsme se ptali pánů Václava Stárka, prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR ČR), a Zdeňka Kovaříka, předsedy sekce odpovědného podnikání AHR ČR.