Novinky o aktuálním dění z oblasti legislativy přímo ZDE
Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Novinky o aktuálním dění z oblasti legislativy přímo ZDE
Cíle návrhu:
Navrhované nařízení vlády, které mění seznamy omamných a psychotropních látek, reaguje na nové syntetické drogy, které obcházejí stávající regulace. Doplnění seznamů o 143 nových látek má zabránit jejich volnému dostupnosti a ochránit zdraví populace, zejména dětí a mladistvých. Úprava zahrnuje mimo jiné i látky jako thiafentanil a gamabutyrolakton, které mají specifické lékařské a průmyslové využití, avšak kvůli riziku zneužití vyžadují zvláštní regulaci.
https://www.zakonyprolidi.cz/monitor/7945801.htm
Cíle návrhu:
Návrh novely veterinárního zákona přináší změny v monitoringu používání farmakologických látek ve veterinární péči, včetně kontroly jejich reziduí v živočišných produktech. Úpravy jsou nezbytné pro zajištění souladu s novými unijními nařízeními, která nahrazují dřívější směrnici a stanoví pravidla pro úřední kontroly a víceleté kontrolní plány. Cílem je umožnit veterinární správě provádět úřední kontroly podle nových standardů EU, čímž se zlepší bezpečnost potravin a ochrana veřejného zdraví.
https://www.zakonyprolidi.cz/monitor/7944687.htm
Cíle návrhu:
Hlavním důvodem návrhu nové vyhlášky je aktualizace požadavků na výrobky ze škrobu, luštěnin a olejnatých semen na základě nových vědeckých poznatků a technologického vývoje v potravinářství a souladu s předpisy Evropské unie. Nová vyhláška nahrazuje stávající předpis č. 329/1997 Sb. a reflektuje zkušenosti z jeho aplikace v praxi. Zohledňuje také nařízení Komise (EU) 2023/915 o limitech kontaminujících látek a zavádí změny týkající se morfinových alkaloidů v makovém semenu. Vyhláška zavádí nové definice pro výrobky ze sóji a olejnin a zdůrazňuje správné označování potravin pro ochranu spotřebitelů před klamavými informacemi.
https://www.zakonyprolidi.cz/monitor/7919588.htm
Cíle návrhu:
Hlavním důvodem předložení návrhu je přizpůsobení požadavků na nápoje předpisům Evropské unie, vědeckým poznatkům a technologickému vývoji v potravinářství. Návrhem vyhlášky se provádí transpozice směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1438. Nezbytnost navrhované právní úpravy dále vychází ze zkušeností získaných při praktické aplikaci vyhlášky č. 248/2018 Sb., která zatím nebyla nikdy novelizována.
https://www.zakonyprolidi.cz/monitor/7959013.htm
Cíle návrhu:
Hlavním důvodem předložení návrhu je přizpůsobení požadavků na přírodní sladidla, potraviny se sladivými účinky, cukrovinky, kakaové a čokoládové výrobky a med předpisům Evropské unie, vědeckým poznatkům a technologickému vývoji v potravinářství. Návrhem vyhlášky se provádí transpozice směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1438.
https://www.zakonyprolidi.cz/monitor/7959008.htm
Cíle návrhu:
Hlavním důvodem předložení návrhu je přizpůsobení požadavků na maso, masné výrobky, produkty rybolovu a akvakultury a výrobky z nich, vejce a výrobky z nich předpisům Evropské unie, vědeckým poznatkům a technologickému vývoji v potravinářství. Nezbytnost navrhované právní úpravy dále vychází ze zkušeností získaných při praktické aplikaci vyhlášky č. 69/2016 Sb., která zatím nebyla nikdy novelizována.
https://www.zakonyprolidi.cz/monitor/7959002.htm
Cíle návrhu:
Hlavním důvodem předložení návrhu je přizpůsobení požadavků na konzervované ovoce a konzervovanou zeleninu, skořápkové plody, houby, brambory a výrobky z nich a banány předpisům Evropské unie, vědeckým poznatkům a technologickému vývoji v potravinářství. Návrhem vyhlášky se provádí transpozice směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1438. Nezbytnost navrhované právní úpravy dále vychází ze zkušeností získaných při praktické aplikaci vyhlášky č. 397/2021 Sb., která zatím nebyla nikdy novelizována.
https://www.zakonyprolidi.cz/monitor/7958996.htm
Cíle návrhu:
Novela reaguje na praktické zkušenosti s aplikací současných požadavků a přizpůsobuje je směrnicím EU, zejména směrnici o medu a ovocných produktech a nařízení o informacích pro spotřebitele. Cílem je zajistit, aby informace o potravinách byly přesné a srozumitelné, což umožní spotřebitelům informovaný výběr.
https://www.zakonyprolidi.cz/monitor/7950936.htm
Cíle návrhu:
Aktualizace reaguje na žádosti pěstitelů a obcí o zařazení či změny na seznamu. Posuzování žádostí se řídí kritérii, jako je existence vinice v registru a zaznamenaná produkce.
Inspektoři Státní veterinární správy odhalili při kontrole řeznictví v Praze 5 maso z prasete divokého, které v době kontroly nebylo prohlédnuto proškolenou osobou, ani vyšetřeno na nebezpečného parazita svalovce. Provozovna zvěřinu zpracovávala přesto, že neměla pro tuto činnost povinnou registraci. Veterinární inspektoři zakázali uvádění výše zmíněné zvěřiny na trh, protože představovala pro potenciálního konzumenta zdravotní riziko. Provozovateli řeznictví i uživateli honitby, v níž bylo zvíře uloveno, hrozí sankce.
Nová směrnice o odpadech Evropského parlamentu a Rady bude po státech EU požadovat, aby snížily do roku 2030 plýtvání potravinami ve všech článcích potravinového řetězce na polovinu. Proto Food Waste Institut sídlící na Mendelově univerzitě v Brně pozval ke kulatému stolu zástupce maloobchodních řetězců, aby spolu sdíleli své zkušenosti a náměty, co dělají proti plýtvání potravinami. Právě místo prodeje by mohlo být vhodným komunikačním kanálem směrem k domácnostem, které se dle odhadů EU podílí na plýtvání ze 40 až 50 %.
Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, a.s. (VÚPS) představuje nový nástroj pro řízení a udržení vysokého standardu kvality surovin, piva a nápojů z pohledu zdravotní nezávadnosti. Příručka obsahuje základní informace o toxických účincích sledovaných látek a způsobu, jakým se mohou dostat do finálního produktu, jejich nařízené nebo doporučené limity a návrh četnosti analýz těchto látek.
Prášky s kofeinem nabízené jako doplňky stravy jsou volně dostupné ke koupi v obchodech nebo na internetu. Takové výrobky používají například někteří sportovci jako takzvané „předtréninkové“ produkty ke zvýšení výkonu. Zejména čisté nebo vysoce koncentrované kofeinové prášky jsou k dostání také v některých internetových obchodech. Podle německého Spolkového institutu pro hodnocení rizik (BfR) mohou tyto výrobky představovat vysoké riziko náhodného předávkování, i velmi malé množství může způsobit významné poškození zdraví.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce varuje spotřebitele před nevyhovující potravinou TESCO Mleté maso míchané, datum použitelnosti: 20.10.2024, chov a porážka: Polsko, veterinární identifikační označení: PL 24770305 WE. Inspektoři vzorek odebrali v provozovně Tesco Stores ČR a.s., Sokolovská 2164, 347 01 Tachov.
Státní veterinární správa zjistila v rámci svého dozoru přítomnost bakterie Listeria monocytogenes ve výrobku Matjesový salát s olomouckými tvarůžky od výrobce HELEB spol. s. r. o. Téměř celá šarže (160 ks výrobku) se již prodala konečným spotřebitelům, ale datum spotřeby této šarže ještě nevypršelo. Spotřebitelé, kteří mají výrobky doma, by je neměli konzumovat a mohou je vrátit v místě nákupu.
U příležitosti konání Evropského antibiotického dne, který je organizován s podporou Světové zdravotnické organizace a je partnerským projektem Světového týdne antibiotického porozumění 18. až 24. listopadu 2024, Vás chceme informovat o aktuálních spotřebách antibiotik v českých chovech hospodářských zvířat. Za dekádu 2008 – 2018 došlo ke snížení spotřeb antibiotik u hospodářských zvířat v České republice o polovinu. A za posledních pět let, tato spotřeba klesla o dalších 26 %.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin dospěl ve svém novém vědeckém stanovisku k závěru, že sacharin je pro lidskou spotřebu bezpečný, a zvýšil přijatelný denní příjem (ADI) z 5 na 9 mg/kg tělesné hmotnosti za den.
Ceny másla v obchodech lámou rekordy. V posledních týdnech dokonce spotřebitelská cena másla rostla nejrychleji ze všech potravin. V mediálním prostoru se objevují tvrzení některých politiků a ekonomů, která jsou dle našeho přesvědčení mnohdy nepřesná a zavádějící. Z vysokých cen másla se v Česku stalo politikum. Potravinářská komora proto připravila další analýzu, kde komentuje jednotlivé příčiny současných vysokých cen másla. Ceny másla totiž rostou i v dalších zemích, zvýšení cen v ČR tedy není ojedinělé a je srovnatelné s ostatními trhy.
Státní veterinární správa (SVS) společně se Státním veterinárním ústavem Praha (SVÚ) sedm let chová na střeše budovy SVS v centru Prahy včely. SVÚ v rámci projektu aktuálně vyšetřil med z letošní snůšky „střešních včel“. Med, který vyhověl všem ukazatelům daným vyhláškou Ministerstva zemědělství stanovující požadavky na kvalitu medu, neobsahuje žádné problematické látky.
Podzimní kolo Sbírky potravin opět prokázalo, že Češi umějí pomáhat a že jim není osud lidí v nouzi lhostejný. Češi darovali 572 tun potravin, které vystačí na 1 144 tisíc porcí jídla, a k tomu 68 tun hygienických potřeb. Celkem se do akce zapojilo na 2 250 prodejen po celé republice a pomáhalo přes 5 400 dobrovolníků.
Znalosti o správném zacházení s jídlem mezi žáky ve třetí až páté třídě vzrostly až o 40 procent. Ukázaly to výsledky pilotního hodnocení první fáze vzdělávacího projektu Smart Food. Ke zlepšení přispěla také digitální interaktivní forma výuky, která žáky více motivovala. Autoři projektu z Univerzity Karlovy a Mendelovy univerzity proto spouští druhou fázi projektu, která se nazývá „Od vidlí až po vidličku… a ještě dál!“.
Státní veterinární správa upozorňuje, že od 29. 11. dochází ke zpřísnění podmínek pro dovoz medu a jiných včelařských produktů (dále jen „medu“) ze zemí mimo Evropskou unii (třetích zemí). Všechen med přicházející do EU bude muset mít nově původ ze zařízení schváleného Evropskou komisí. Důvodem změny pravidel dovozu je časté falšování medu dováženého ze třetích zemí.
Po deseti letech jsme se znovu podívali na kvalitu porcovaných zelených čajů. Do laboratoře jsme vyslali třináct zástupců známých i privátních značek. Zajímali jsme se o obsah přínosných i nežádoucích látek a samozřejmě nesměla chybět ochutnávka. Při ní se v konkurenci vyhlášených čajových firem nejlépe dařilo jedné české značce.
Co si takhle dát malé opakování z hygieny? Dovolte mi lehce připomenout téma, které pravidelně trápí zaměstnance stravovacích provozů. V článku se zaměříme na teploty některých potravin a pokrmů, které občas bývají předmětem dotazů a pochybností pracovníků ve stravovacích provozech.
Státní zdravotní ústav jako jeden z členů Mezirezortní pracovní skupiny pro institucionální stravování (MPS Strava), uspořádal dne 28. listopadu online webinář pro školní jídelny, na kterém byl představen odborný návrh spotřebního koše v rámci chystané novely vyhlášky o školním stravování. Po formálních úpravách na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy bude následovat mezirezortní připomínkové řízení. Změny by měly začít platit v září 2025. Školní rok 2025/2026 je plánován jako tzv. adaptační. Jídelny, ale i rodiče a pedagogové, tedy budou mít dostatečný prostor se se změnami sžít a chystá se pro ně i rozsáhlá metodická podpora, která zajistí hladký průběh změn, po kterých nejen odborníci volali mnoho let.