Novinky o aktuálním dění z oblasti legislativy přímo ZDE
Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Novinky o aktuálním dění z oblasti legislativy přímo ZDE
Cíle návrhu:
Navrhuje se aktualizace vyhlášky č. 58/2018 Sb. a jejích příloh s cílem zvýšit ochranu spotřebitele a harmonizovat podmínky na trhu s potravinami, zejména doplňky stravy. Hlavním bodem novely je úprava § 5, který zakazuje přidávání nežádoucích látek do potravin. Nově se zaměřuje i na situace, kdy jsou tyto látky přirozenou součástí rostlin používaných při výrobě doplňků stravy. Rovněž se rozšiřuje příloha č. 2 o látky, jako je kratom, hexahydrokanabinol (HHC) a kratom extrakt, kvůli jejich zdravotním rizikům pro spotřebitele, zejména mládež.
https://www.zakonyprolidi.cz/monitor/7724556.htm
Inspektoři Státní veterinární správy při kontrole na farmářském trhu v Brně-Králově Poli odhalili několik pochybení u prodejce masných výrobků. Jednalo se o neznámý původ potravin, nedodržení teplot u části produktů a nesplnění povinnosti chránit potraviny před kontaminaci z vnějšího prostředí. Část produktů byla plesnivých a je zde i podezření na zneužívání chráněného označení potraviny.
Státní veterinární správa upozorňuje spotřebitele, že se na českém trhu prodával francouzský sýr Morbier, který by mohl obsahovat baktérie Escherichia coli produkující závadný shigatoxin. Na český trh směřovalo více než 100 kg tohoto výrobku. Prodával se zejména v některých menších prodejnách a také v obchodním řetězci Kaufland. SVS informace o přítomnosti zdravotně závadné potraviny obdržela od zahraničních dozorových orgánů prostřednictvím systému rychlého varování RASFF. Většinu výrobku se podařilo stáhnout z prodeje, menší část se však prodala.
Veterinární inspektoři z Ústeckého kraje při společné kontrole s celníky odhalili přepravu více než 350 kilogramů potravin živočišného původu v nevyhovujících teplotních podmínkách. Jednalo se o mořské plody, drůbež a ryby. Vzhledem k nepřiměřeným teplotám, nelze potraviny považovat za bezpečné, proto veterinární inspektoři rozhodli o jejich likvidaci.
Podzimní období je tradičně také obdobím intenzivního lovu zvěře. Na jídelních lístcích restaurací, na pultech obchodů i na stolech domácností se v podzimním období objevuje častěji než po zbytek roku zvěřina. Jedná se o potravinu živočišného původu, takže spadá do oblasti veterinárního dozoru. Je proto dobré si připomenout za jakých pravidel může být zvěřina uváděna na trh a jaká je úloha veterinárního dozoru v této oblasti.
V probíhajícím týdnu si zainteresované organizace z oblasti humánní a veterinární medicíny po celém světě, včetně Státní veterinární správy, připomínají Světový týden antimikrobiální osvěty vyhlašovaný Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Jeho cílem je upozornit na důležitost zodpovědného používání antibiotik. Pokud jde o veterinární oblast, je jistě pozitivní zprávou, že se spotřeba antibiotik v tuzemských chovech hospodářských zvířat dlouhodobě snižuje a je nižší, než činí průměr Evropské unie.
Kouřová aromata slouží jako alternativa k tradičnímu uzení, které se dlouhodobě používá ke konzervaci některých potravin, jako jsou ryby, maso a mléčné výrobky. Proces uzení také mění jejich chuť.
Rekordní výsledek zaznamenalo letošní podzimní kolo celorepublikové Sbírky potravin, když v úterý 21. listopadu skončila možnost darování v on-line obchodech Billa e-shop, Košík.cz, Rohlík.cz a iTesco.cz. Dohromady se tak včetně sobotní akce 11. listopadu podařilo vybrat 646 tun potravin a 72 tun drogistického zboží.
Tisíc kilogramů mraženého kachního masa přepravovaného v nevyhovujících teplotních podmínkách odhalili v uplynulých dnech ústečtí celníci při silniční kontrole na Litoměřicku.
O slunečnicovém oleji se můžeme dočíst, že není vhodný ke smažení. Tuto zažitou pravdu začaly v posledních letech nahlodávat nové odrůdy slunečnic produkující olej pozměněného složení. Jsme rádi, že vám můžeme v následujícím testu několik takových olejů představit a porovnat je s produkty z tradičních slunečnic. Výsledky přinášejí novou radu: i na slunečnicovém oleji se dá smažit, ale je potřeba vybrat ten správný.
Pečeť prověřené kvality testu Blesku získaly hned tři vaječné likéry: Patří k nejlevnějším!
Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“) se standardně věnuje státnímu zdravotnímu dozoru v provozovnách poskytujících stravovací služby. Navíc se zabývá také otázkami kvality produktů nabízených v těchto provozovnách a osvětou na poli průběžného vzdělávání spotřebitelské veřejnosti. Mimo jiné i za účelem ochrany zdraví spotřebitelů proto HSHMP v nedávné době navázala užší spolupráci se špičkovým odborným pracovištěm, Ústavem analýzy potravin a výživy Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. V rámci jednoho ze společně řešených témat se oba subjekty v letošním roce zaměřily na problematiku rizika reziduí (zbytků) pesticidů v čerstvě připravovaných šťávách podávaných spotřebitelům.
Když v jídelně náhle vypadne kuchařka, často se zavolá domluvené paní, která má podepsanou dohodu, je doma a okamžitě přijde na pomoc. Nyní prý to bude možné jen omezeně a ještě se jí bude muset platit dovolená. Co je pravdy na těchto zprávách? Mohou jídelny i nadále využívat dohodáře?
Hygienická stanice hlavního města Prahy v říjnu letošního roku, v rámci výkonu státního zdravotního dozoru, zkontrolovala 268 provozoven poskytujících stravovací služby. To je o 82 víc než ve stejném období roku přechozího. Pražští hygienici i v říjnu v některých provozovnách identifikovali pochybení proti zásadám správné hygienické praxe, za která byli nuceni vyměřit 40 finančních sankcí v celkové výši 230 000,- Kč.
Kde jsou ve školních jídelnách nejčastější „bolavá místa“ v souvislosti s převlékáním a osobní hygienou? Jaké jsou cesty k jejich nápravě? Shrnujeme zkušenosti z kontrol a přinášíme vám doporučení a tipy z praxe hygienika.