Novinky o aktuálním dění z oblasti legislativy přímo ZDE
Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Novinky o aktuálním dění z oblasti legislativy přímo ZDE
Cíle návrhu:
Novela veterinárního zákona reviduje právní úpravu a implementuje nová nařízení Evropské unie. Novela se zaměřuje na několik oblastí včetně veterinární hygieny, zdraví zvířat a kontroly dovozu, tranzitu a vývozu kontrolovaného zboží.
https://www.zakonyprolidi.cz/monitor/7806584.htm
Cíle návrhu:
Návrh novely veterinárního zákona přináší změny v monitoringu používání farmakologických látek ve veterinární péči, včetně kontroly jejich reziduí v živočišných produktech. Úpravy jsou nezbytné pro zajištění souladu s novými unijními nařízeními, která nahrazují dřívější směrnici a stanoví pravidla pro úřední kontroly a víceleté kontrolní plány. Cílem je umožnit veterinární správě provádět úřední kontroly podle nových standardů EU, čímž se zlepší bezpečnost potravin a ochrana veřejného zdraví.
https://www.zakonyprolidi.cz/monitor/7944687.htm
Cíle návrhu:
Hlavním důvodem předložení návrhu je přizpůsobení požadavků na nápoje předpisům Evropské unie, vědeckým poznatkům a technologickému vývoji v potravinářství. Návrhem vyhlášky se provádí transpozice směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1438. Nezbytnost navrhované právní úpravy dále vychází ze zkušeností získaných při praktické aplikaci vyhlášky č. 248/2018 Sb., která zatím nebyla nikdy novelizována.
https://www.zakonyprolidi.cz/monitor/7959013.htm
Cíle návrhu:
Hlavním důvodem předložení návrhu je přizpůsobení požadavků na přírodní sladidla, potraviny se sladivými účinky, cukrovinky, kakaové a čokoládové výrobky a med předpisům Evropské unie, vědeckým poznatkům a technologickému vývoji v potravinářství. Návrhem vyhlášky se provádí transpozice směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1438.
https://www.zakonyprolidi.cz/monitor/7959008.htm
Cíle návrhu:
Hlavním důvodem předložení návrhu je přizpůsobení požadavků na maso, masné výrobky, produkty rybolovu a akvakultury a výrobky z nich, vejce a výrobky z nich předpisům Evropské unie, vědeckým poznatkům a technologickému vývoji v potravinářství. Nezbytnost navrhované právní úpravy dále vychází ze zkušeností získaných při praktické aplikaci vyhlášky č. 69/2016 Sb., která zatím nebyla nikdy novelizována.
https://www.zakonyprolidi.cz/monitor/7959002.htm
Cíle návrhu:
Hlavním důvodem předložení návrhu je přizpůsobení požadavků na konzervované ovoce a konzervovanou zeleninu, skořápkové plody, houby, brambory a výrobky z nich a banány předpisům Evropské unie, vědeckým poznatkům a technologickému vývoji v potravinářství. Návrhem vyhlášky se provádí transpozice směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1438. Nezbytnost navrhované právní úpravy dále vychází ze zkušeností získaných při praktické aplikaci vyhlášky č. 397/2021 Sb., která zatím nebyla nikdy novelizována.
https://www.zakonyprolidi.cz/monitor/7958996.htm
Státní veterinární správa nařídila stáhnout z prodeje dvě varianty sýru Mont d´Or od francouzského výrobce Fruitière des Jarrons kvůli obsahu bakterie způsobující průjmové onemocnění yersiniózu. Většinu z celkem 36 kusů balení se podařilo z prodeje stáhnout, sedm kusů se však prodalo ve dvou pražských prodejnách společnosti Fransýr. Spotřebitelé, kteří mají sýr doma, by jej neměli konzumovat a mohou je vrátit v místě nákupu.
Vyjednavači Evropského parlamentu a členských zemí v tomto týdnu našli shodu na odložení začátku platnosti takzvaného odlesňovacího nařízení o jeden rok. Nařízení požaduje, aby výrobní podniky deklarovaly, že jejich výrobky nepochází z pozemků, na kterých došlo k odlesňování. Cílem má být především ochrana tropických pralesů. Termín nařízení, které mělo původně začít platit už od konce letošního roku, nebylo podle české Potravinářské komory možné dodržet. Jinak by od ledna hrozily potíže zejména u dovozu čokolády nebo kávy, ale i při dodávkách hovězího masa od českých chovatelů.
I přes četná upozornění veřejnosti na podmínky prodeje a dopravy vybraných výrobků zajistili letos celníci při kontrolní činnosti v dopravě, provozovnách a dalších prostorech určených k podnikaní přes 20 700 l neznačených a nezdaněných lihovin (32% nárůst), téměř 10 300 kg nezdaněného tabáku (pokles o 25 %) a téměř 9,5 mil. ks nezdaněných cigaret (190% nárůst). Pašeráci využívají skryté úkryty a rafinované způsoby dopravy.
Česká obchodní inspekce v průběhu třetího čtvrtletí letošního roku pokračovala v provádění kontrol v rámci kontrolní akce, v níž ověřuje, zda prodávající dodržují zákon č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, zákon č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, zákon č. 307/2013 Sb., o povinném značení lihu, a další zákony. ČOI provedla 1 865 kontrol, nedostatky byly zjištěny při 886 kontrolách (47,51 %). Za nejzávažnější zjištění lze považovat prodej alkoholických nápojů osobám mladším 18 let, který byl zjištěn ve 165 případech.
České obchody zavádějí inovativní řešení, které zajistí větší hygienu při nákupu pečiva. Systém bezdotykového výběru ochrání zákazníky i jejich nákup před nevítanými doteky.
Potravinářská komora podporuje připravenou novelu vyhlášky, která upravuje používání názvosloví u masných výrobků. Producenti jsou přesvědčeni, že například jako řízek by se měl označovat výhradně výrobek z masa. Komora naopak vnímá snahy zastánců rostlinné stravy využívat výrazy z masného průmyslu jako zavádějící a klamavé.
Ministerstvo zdravotnictví předložilo návrh nařízení vlády, jehož cílem je zařadit nové psychoaktivní látky na seznam zařazených psychoaktivních látek. Vláda jej na dnešním jednání schválila. Látky bude možné podrobit zkoumání jejich rizik a zacházení s nimi je výrazně omezeno pouze pro vědecké účely a osobní potřebu.
Studená kuchyně se neobejde bez majonézy, ideálně domácí. I když její příprava není složitá, ne každý si na ni troufá. Mnozí se obávají čerstvých vajec, někomu zase chybí vybavení na dokonalé ušlehání. Obchody nabízejí jednoduché řešení problému v podobě balené majonézy. 16 takových jsme poslali do laboratoře a mimo jiné jsme se dozvěděli, zda má smysl připlácet si za prémiové výrobky, či zda stačí ty běžné.
Vánočka možná představuje nejstarobylejší součást vánočního menu. Kdo se drží tradic, ten by si ji měl upéct sám, případně vykoledovat. Pro ostatní je tu třetí možnost: koupit si ji. Pokud vám letos na pečení nezbývá čas, náš test poradí, do kterého obchodu pro dobrou vánočku zajít. Rozdíly jsme odhalili jak ve složení, tak v chuti.
V rámci testu bylo hodnoceno celkem 12 paštik. Přičemž hodnocenými parametry byly senzorická analýza výrobku, nutriční a jakostní parametry jednotlivých výrobků hodnocené pomocí laboratorních rozborů a deklarace složení výrobků uváděná výrobci. Byl také proveden mikrobiální rozbor výrobků. Jak si vedly výrobce zakoupené v běžné tržní síti?
Ministerstvo zemědělství připravuje balíček vyhlášek o potravinách. Navrhuje jako novou povinnost uvádět na etiketě všechny země původu u směsí medu nebo možnost použít při výrobě sirupu i jiná přírodní sladidla než cukr. Nově bude také možné použít název marmeláda i džem nebo uchovávat vejce při teplotě 5 °C až 24 °C oproti dosavadní horní hranici 18 °C.
Hygienická stanice hlavního města Prahy, zaměstnanci odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání, provedli v období od 1. 10. – 30. 10. 2024 celkem 190 kontrol v provozovnách stravovacích služeb. Za zjištěné nedostatky došlo k uložení 22 finančních sankcí v celkové výši 120 000,- Kč. Ve 4 případech byl vyřešen nedostatek bagatelního charakteru domluvou a bylo vydáno 1 napomenutí. Dále bylo vydáno 1 opatření k okamžitému uzavření provozovny.
Květákové karbanátky nebo houbové řízky by se v budoucnu neměly objevit v obchodech, ale ani jako názvy v restauracích, informoval ve čtvrtek v tiskové zprávě projekt Rostlinně. Vyplývá to podle něj z návrhu vyhlášky o požadavcích na maso a masné výrobky, která by měla zakázat používání slov jako burger, párek, klobása nebo steak používat v souvislosti s nemasitými pokrmy.
Konec některých potravin balených po porcích – například smetan do kávy, koření nebo omáček. Od roku 2030 se tento typ obalů zřejmě nebude vyrábět. Zmizí i malá balení drogistických přípravků v hotelích. Nová pravidla, která tento týden přijala Rada Evropské unie, mají snížit množství odpadu z obalů. Další novinkou, která začne platit už od příštího roku, je povinné třídění textilu v obcích. Cílem je, aby méně odpadu končilo na skládkách a více se ho využilo.