Novinky o aktuálním dění z oblasti legislativy přímo ZDE
Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Novinky o aktuálním dění z oblasti legislativy přímo ZDE
Cíle návrhu:
Navrhovaný zákon podporuje cirkulární ekonomiku a snižuje odpad. Plánuje zavedení zálohového systému pro plastové a kovové nápojové lahve do roku 2029, s cílem recyklovat alespoň 90 % těchto obalů. Cílem je také zajistit, aby plasty obsažené v nápojových lahvích dosáhly alespoň 25 % recyklovaných materiálů do roku 2025 a 30 % do roku 2030. Zákon má dále minimalizovat littering a podporovat třídění odpadů, zlepšit recyklaci a zamezit kontaminaci materiálů. Tento návrh má za cíl plnit stanovené evropské směrnice týkající se sběru a recyklace obalů, s možností vyjímky ze zavedení zálohového systému při dosažení vysoké míry zpětného odběru nápojových obalů. Novela také upravuje situaci týkající se reklamních letáků v tříděném odpadu, aby odpovídala principu rozšířené odpovědnosti výrobce.
https://www.zakonyprolidi.cz/monitor/7807902.htm
Státní zemědělská a potravinářská inspekce vlastní kontrolou i přes podněty spotřebitelů zjišťuje rostoucí počet nezákonných webových stránek provozovaných ze zahraničí, které cílí na tuzemského spotřebitele. E-shopy nabízejí zboží v českém jazyce, umožňují platby v českých korunách i zasílání do ČR. Jsou-li jejich provozovatelé usazení mimo území EU, nelze u nich efektivně vymáhat dodržování tuzemských a evropských právních předpisů. Velmi často také dochází k tomu, že žádný provozovatel není na internetové stránce identifikován, ačkoliv to právní předpisy vyžadují. Někteří provozovatelé zneužívají možnosti, které se s internetovým prodejem pojí, a vystavují tuzemské spotřebitele klamavým praktikám, nebo dokonce nabízejí potraviny nebezpečné. Nelegální praktiky při internetovém prodeji se nejčastěji týkají doplňků stravy.
Inspektorky Státní veterinární správy zjistily při kontrole v asijské tržnici Vinamo v Olomoucké ulici v Brně několik závažných porušení předpisů při prodeji produktů živočišného původu. Jednalo se o prodej potravin, které se v ČR nesmí prodávat, prodej potravin neznámého původu či prodej uzenin z vlastní nelegální výrobny.
Téměř 195 litrů zpracovaného ovocného destilátu v mnoha nádobách různorodého objemu, dále kompletní výrobní destilační zařízení pro výrobu lihu zajistili zlínští celníci v posledním listopadovém týdnu v obci Chropyně. Oproti jiným podobným případům byl „přístroj ke zpracování“ v poměrně kultivovaném stavu, což však nijak nesnižuje míru závažnosti protiprávního jednání pachatele, za které mu může být uložena pokuta až do výše 10 milionů korun, souběžně s propadnutím výrobního zařízení ve prospěch státu, s určením k následné likvidaci. Únik na spotřební dani byl po ověření objemového procenta lihu vyčíslen ve výši 28 843 korun.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce na základě průběžných výsledků plánované mimořádné mikrobiologické kontroly varuje spotřebitele před dvěma šaržemi nebezpečného kuřecího masa. Laboratorní rozbor u nich potvrdil přítomnost bakterií rodu Salmonella Infantis, které jsou původcem onemocnění salmonelóza.
Státní veterinární správa odhalila nelegální prodej masa a masných výrobků prostřednictvím sociální sítě Facebook. Pražští veterinární inspektoři ve spolupráci s Policií ČR v rámci kontroly zabavili přes 180 kilogramů potravin neznámého původu a nechali je zlikvidovat.
Značka KLASA podporuje tuzemské výrobce a slouží k lepší identifikaci kvalitních potravinářských produktů a prezentaci jejich kvality v porovnání s konkurenčními potravinami. Dává zároveň jistotu, že kvalita výrobků je stálá, včetně dodržování hygienických a technologických postupů a je pravidelně kontrolována dozorovými orgány, což podtrhuje důvěryhodnost značky a záruku kvality. V současnost je držitelem značky přes 900 produktů z více než 260 podniků tuzemského potravinářského trhu.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce v rámci cílené kontrolní akce prověřovala internetové prodejce tabákových výrobků a nikotinových sáčků (bez obsahu tabáku), zda plní všechny zákonem stanovené podmínky při ověřování věku nakupujících. Z celkem 22 kontrolovaných e-shopů inspektoři zjistili nedodržení povinností u 17 z nich – neměli zavedený elektronický systém pro jednoznačné ověřování věku nakupujících a umožnili tak nákup tabákových výrobků a nikotinových sáčků i nezletilým osobám.
Veterinární inspektoři z Moravskoslezského kraje odhalili při kontrole na vánočních trzích v centru Opavy řadu závažných závad u stánkového prodejce zabíjačkových specialit a dalších masných výrobků. Produkty nebyly chráněny před vnější kontaminací, část z nich byla skladovaná v nevhodných teplotách, či nebyla správně označena. U části produktů bylo prodlužováno původní datum spotřeby. Na stánku se v době kontroly nacházelo zhruba 200 kg potravin.
Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje spotřebitele, že se na českém trhu prodával francouzský sýr Morbier, který obsahuje baktérie Escherichia coli produkující nebezpečný shigatoxin. Na český trh se dostalo necelých 50 kg výrobku. Prodával se v několika malých specializovaných prodejnách. SVS informace o přítomnosti závadné potraviny obdržela od francouzských dozorových orgánů prostřednictvím systému rychlého varování RASFF. Větší část výrobku se již podařilo stáhnout z prodeje a zlikvidovat, minimálně 15 kilogramů se však prodalo konečným spotřebitelům. Lidé, kteří výrobek zakoupili, by jej v žádném případě neměli konzumovat a mohou jej vrátit v místě nákupu.
Pravidelné kontroly olivových olejů ukazují, že se do ČR dovážejí výrobky, které svými charakteristickými vlastnostmi často neodpovídají deklarované kategorii a indikují, že dovozci podceňují schopnost dozorových orgánů v ČR hodnotit jakost olivových olejů. Přestože ČR není produkční zemí tohoto typu potraviny, úroveň kontroly olivových olejů v tuzemsku se uskutečňuje dle standardů kladených evropskými právními předpisy, a to za využití akreditovaných laboratoří v tuzemsku i zahraničí.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje spotřebitele před nebezpečnou potravinou HUSA HLUBOCE ZMRAZENÁ S DROBY, TŘÍDA JAKOSTI „A“, šarže: 231330, datum minimální trvanlivosti (při -18 °C) do: 30.09.2025, hmotnost á 3000 g, země původu: Maďarsko, veterinární identifikační označení: HU 332 EK, výrobce: TRANZIT-FOOD KFT., H-4362 NYÍRGELSE, DEBRECENI ÚT 1, Maďarsko.
Spotřebitelská organizace dTest vybrala pro testování dva zástupce dravých ryb: mořské štiky alias hejky alias štikozubce a lososy. Pro co nejpestřejší výběr organizace dTest nakoupila v obchodních řetězcích mražené ryby různých forem – celé i filety – odchycené či odchované v různých místech světa. Kromě pátrání po nežádoucích PFAS byla testována i přítomnost těžkých kovů a množství obsažené vody.
Receptů na bramborový salát je spousta, nicméně klasika se neobejde bez poctivé majonézy – tedy takové, kterou tvoří převážně tuk, jenž je nositelem chuti. Výsledky laboratoře ale ukazují, že někteří výrobci na poctivé majonéze šetří.
Světové ceny potravin v listopadu zůstaly proti předchozímu měsíci celkově beze změny. Index organizace OSN pro výživu a zemědělství FAO vykazuje pokles téměř o jedenáct procent, což znamená snížení cen potravin. V Česku se ale podle vyjádření obchodních řetězců mají potraviny od ledna naopak zdražit. „Zvedají se ceny obalů a odpadů, zdražuje se vodné i stočné. To není žádná výmluva,“ vysvětluje prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová.
Někdo se rozčiluje, že jsou školní obědy drahé. Jinému se jeví levné. Kuchařky křičí, že mají malé platy a domů každý den odcházejí s naditými taškami plnými jídla. Nemělo by to jídlo někde chybět?
Potravinové banky, azylové domy či myslivny. To jsou místa, kam mohou putovat neprodané potraviny. Některé ale najdou oklikou cestu i k zákazníkům.
Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen “HSHMP) letos v listopadu provedla celkem 209 kontrol provozoven poskytujících stravovací služby. Jedná se o provozovny typu restaurace, stánky, bufety, cukrárny, zaměstnanecké jídelny nebo stravovací provozy v zařízeních sociálních služeb. To je o 71 víc než ve stejném období předchozího roku. I když většina provozoven při kontrolách obstála, našly se i v listopadu takové, které dobrou vizitku svému oboru nedělají. Za zjištěné nedostatky musela HSHMP udělit finanční sankce za celkových 163 000,- Kč. Ve srovnání s listopadem 2022 je letošní částka o 18 500,- Kč vyšší.