Novinky o aktuálním dění z oblasti legislativy přímo ZDE
Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Novinky o aktuálním dění z oblasti legislativy přímo ZDE
Cíle návrhu:
Navrhovaný zákon podporuje cirkulární ekonomiku a snižuje odpad. Plánuje zavedení zálohového systému pro plastové a kovové nápojové lahve do roku 2029, s cílem recyklovat alespoň 90 % těchto obalů. Cílem je také zajistit, aby plasty obsažené v nápojových lahvích dosáhly alespoň 25 % recyklovaných materiálů do roku 2025 a 30 % do roku 2030.
https://www.zakonyprolidi.cz/monitor/7807902.htm
Cíle návrhu:
Návrh zahrnuje novelizaci zákona o návykových látkách a zavádí novou kategorii psychomodulačních látek. Tyto látky jsou definovány jako psychoaktivní látky s nízkým rizikem pro zdraví a společnost, jejichž kontrolované užívání pro dospělého člověka představuje akceptovatelné riziko závislosti. Kromě psychomodulačních látek je zavedena také nová kategorie nazvaná "nové psychoaktivní látky", které mají předpokládanou psychoaktivitu, ale s neznámým zdravotním rizikem. Tyto látky budou podléhat přísným omezením a budou moci být používány pouze pro výzkumné účely.
https://www.zakonyprolidi.cz/monitor/7724424.htm
Cíle návrhu:
Návrh novely nařízení vlády je předkládán v souvislosti se záchytem nových syntetických drog v České republice a v okolních evropských zemích.
https://www.zakonyprolidi.cz/monitor/7945801.htm
Cíle návrhu:
Navrhovaný zákon řeší absenci regulace energetických nápojů v České republice, která aktuálně existuje jen ve školských zařízeních. Zákon zavádí zákaz prodeje energetických nápojů osobám mladším 15 let a přísnější pravidla pro reklamu, aby se zabránilo propagaci směrem k dětem. Zákon také přidává pravidla pro složení a označování těchto nápojů, zejména kvůli rizikům kofeinu a taurinu. Navrhovaná regulace vychází z vědeckých studií, které upozorňují na zdravotní problémy spojené s nadměrnou konzumací energetických nápojů u dětí a mladistvých.
https://www.zakonyprolidi.cz/monitor/7943369.htm
Evropská komise nedávno zveřejnila zprávu týkající se Sítě pro včasnou výměnu informací a spolupráci za rok 2023, která usnadňuje spolupráci a výměnu informací mezi členskými státy v oblasti úředních kontrol v zemědělsko-potravinářském řetězci.
Státní veterinární správa varuje spotřebitele před konzumací výrobku turistická klobása od výrobce Amaso CZ, s. r. o. V rámci veterinárního dozoru v něm byla zjištěna bakterie Listeria monocytogenes. Celá šarže o velikosti 100 kg byla prodána prostřednictvím internetového obchodu Rohlik.cz. Spotřebitelé, kteří by výrobek, jehož datum spotřeby končí o následujícím víkendu, měli doma, by jej rozhodně neměli konzumovat. Mohou jej vrátit v místě prodeje.
Povinné zálohování nápojových obalů pomůže dostat k recyklaci více než 2,5 miliardy kusů plastových lahví a nápojových plechovek, snížit množství nevyužívaného odpadu a také zmenšit znečištění veřejných míst jak ve městech a obcích, tak ve volné krajině. Vláda schválila návrh novely zákona o obalech, která vedle zálohování zavádí i zpoplatnění reklamních letáků.
Inspektoři Státní veterinární správy při společné kontrole s Policií ČR v areálu pražské tržnice SAPA zjistili závažný případ týrání ryb ze strany provozovatele tamní restaurace. Podají v této věci podnět na obec s rozšířenou působností, která s dotyčným povede správní řízení. V těch nejzávažnějších případech umožňuje zákon na ochranu zvířat proti týrání uložit podnikatelům pokutu až do výše tří milionů Kč.
Ministerstvo zemědělství bude prostřednictvím Státní zemědělské a potravinářské inspekce zajišťovat dozor nad uváděním na trh nových psychoaktivních látek. Prezident České republiky dnes podepsal novelu zákona o návykových látkách. Ta umožní jejich rychlé posuzování a zařazení na seznam psychomodulačních látek, které nesmí být prodávány osobám mladších 18 let. Návrh tak ochrání děti a mladistvé, kteří si už nebudou moci koupit tyto látky v automatu ani na dálku. Zároveň novela sjednocuje dozor v otevřeném veřejném stravování pod Ministerstvo zemědělství.
Nevhodná technologická příprava může být příčinnou nadlimitního množství akrylamidu, které zjistili hygienici v 35,6 % z celkem 160 odebraných vzorků pokrmů z restauračních zařízení. Sledovaná jídla byla připravována pomocí smažení nebo pečení, což je proces podporující tvorbu akrylamidu. Ten je považován za potenciální karcinogen a neurotoxin, což znamená, že dlouhodobá expozice může zvyšovat riziko rakoviny a poškození nervového systému.
V rámci kontroly inspektoři odebrali 16 vzorků doplňků stravy pro hodnocení v laboratoři. Celkem 4 vzorky nevyhověly požadavkům právních předpisů, když laboratorní rozbor potvrdil nižší než na obalech uvedené hodnoty obsahu látek chondroitin sulfát nebo glukosamin.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila na trhu další produkt, který obsahuje látku muscimol – neurotoxin (silný tlumič centrálního nervového systému) a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. Jedná se o produkt Space Mushies, balení o obsahu 10 kusů želatinových bonbonů, bez označení šarže/data použitelnosti (DP)/data minimální trvanlivosti (DMT).
Která potravina je zajímavá jak pro rodiče malých dětí, tak pro sportovce? Mohly by to být mrazem sušené, tzv. lyofilizované jahody. První je dávají dětem jako pochoutku za odměnu, druzí jimi zpestřují svůj speciální jídelníček. Test 17 vzorků zjišťoval, jak chutnají, zda jim nechybějí vitamíny či naopak nepřebývají pesticidy. Právě ty vynesly čtyřem výrobkům nedostatečnou známku.
Mimo jiné i díky tlaku potravinářů se podařilo prosadit odložení platnosti nařízení proti odlesňování, které mělo začít platit už od konce letošního roku. Potravinářská komora České republiky původně požadovala odložení alespoň o dva roky, aby se na opatření stihly připravit i malé a střední podniky. Roční odklad však komora považuje za přijatelný kompromis. Potravinářům vadí zejména očekávaný značný nárůst administrativy související s prokazováním skutečnosti, že se jednotlivé podniky nepodílejí na odlesňování.
Hygienická stanice hlavního města Prahy, zaměstnanci odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání, provedli v období od 1. 9. – 30. 9. 2024 celkem 196 kontrol v provozovnách stravovacích služeb. Za zjištěné nedostatky došlo k uložení 28 finančních sankcí v celkové výši 118 000,- Kč. V 5 případech byl vyřešen nedostatek bagatelního charakteru domluvou.
Každý den se v nemocnici stravuje kolem 145 tisíc osob, ročně se pak nemocniční stravování týká více než jednoho a půl milionu pacientů. Právě významu nemocničního stravování z pohledu zdraví se věnoval druhý ročník akce „Tržiště dobrých příkladů“, který se uskutečnil 10. října 2024 v prostorách Makro akademie v Praze. V centru pozornosti byly příklady dobré praxe z nemocničního stravování a nutriční péče. Akci pořádal Státní zdravotní ústav (SZÚ) v rámci meziresortních aktivit na podporu zkvalitnění stravování v institucích.
Kavárenský sektor v EU může mít už za rok vážné potíže. Platnost evropské směrnice zabývající se odlesňováním půdy sice byla o rok odložena, podle některých firem ale stále hrozí, že i tak bude legislativa příliš přísná. Obtížné bude reálně doložit, že farmáři před pěstováním kávy nepřistoupili ke kácení stromů.
Státní zdravotní ústav 17.10. zveřejnil zprávu z pilotního testování návrhu novely přílohy č. 1 vyhlášky č. 107/2005 Sb., o školním stravování. My jsme ho podrobně prošli a připravili pro vás shrnutí. Bohužel, po pečlivém pročtení zprávy z pilotního testování musíme říci, že se naplnily prakticky všechny naše obavy. Je zjevné, že testovat nový spotřební koš na mizivém vzorku jídelen byla chyba, jak jsme upozorňovali v době přípravy pilotáže. Ještě horší je však vyhodnocení takto nedostatečného testování – i když ve významném množství parametrů došlo k jasnému selhání (80 % jídelen nesplnilo normu), autoři zprávy tvrdí, že výsledek je dobrý a pozitivní. Stačí jen lépe vysvětlovat a bude po problému. S tím rozhodně nesouhlasíme – výsledky z vlastní zprávy SZÚ jasně ukazují, že nový spotřební koš je v navrhované podobě nepoužitelný.
Hygienická stanice hlavního města Prahy provedla v období prvního pololetí 2024 v rámci výkonu státního zdravotního dozoru odboru hygieny dětí a mladistvých 728 kontrol se zaměřením na plnění hygienických požadavků ve školách a školských zařízeních. Z celkového počtu kontrol bylo zjištěno pochybení u 79 kontrol (11 %).