Novinky o aktuálním dění z oblasti legislativy přímo ZDE
Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Novinky o aktuálním dění z oblasti legislativy přímo ZDE
Cíle návrhu:
Nová vyhláška stanoví technické požadavky na složení, balení a označování psychomodulačních látek, limity pro jejich chemickou a mikrobiologickou kontaminaci a pravidla evidence pro subjekty, které s nimi nakládají. Výrobci psychomodulačních látek musí dodržovat správnou výrobní praxi, která je specifikována ve vyhlášce. Označování těchto látek musí obsahovat všechny důležité informace, včetně množství aktivní látky, doporučeného dávkování a bezpečnostních varování.
https://www.zakonyprolidi.cz/monitor/8023700.htm
Cíle návrhu:
Vyhláška upřesňuje právní rámec týkající se psychomodulačních a zařazených psychoaktivních látek, který byl zaveden novelou zákona o návykových látkách, účinnou od 1. ledna 2025. Vyhláška plní povinnost stanovenou zákonem a stanoví podobu tiskopisů pro komunikaci s ministerstvem v této oblasti. Dále specifikuje náležitosti evidence, způsob jejího uchovávání a ověřování při nakládání s uvedenými látkami.
https://www.zakonyprolidi.cz/monitor/8023695.htm
Cíle návrhu:
Navrhuje se revize systému školního stravování, která reaguje na nové poznatky ve výživě a zajišťuje nutričně vyváženou stravu pro děti a žáky. Návrh rozšiřuje možnosti specifického stravování, tedy bezmasé (vegetariánské), rostlinné (veganské) nebo stravování v souladu s náboženským přesvědčením. Zároveň umožňuje konzumaci vlastní donesené stravy v prostorách školního stravování a zavádí novou věkovou kategorii pro spotřební koš.
https://www.zakonyprolidi.cz/monitor/8025157.htm
Státní veterinární správa informuje o preventivním stahování z prodeje sýru Morbier AOP 45 Jours od francouzského výrobce Perrin-Vermot. Důvodem stahování je onemocnění hemolyticko-uremickým syndromem, které se ve Francii objevilo u 11 osob. Tyto případy mohou souviset s konzumací uvedeného sýra, který by mohl obsahovat nebezpečnou bakterii E. coli produkující Shiga toxin. Do České republiky se dostalo celkem 240 kusů sýra. Spotřebitelé, kteří mají výrobek doma, by jej neměli rozhodně konzumovat a mohou je vrátit v prodejnách sítě Delmart.
V průběhu měsíce ledna zajistili karlovarští celníci při kontrolách v regionu více než 9 000 kusů neznačených cigaret, bezmála 1 800 ml neznačených náplní do elektronických cigaret a 400 litrů nezdaněného alkoholu.
Výsledky kontrol burčáku a částečně zkvašeného hroznového moštu v prodejní sezóně 2024 ukázaly pozitivní trend, kdy požadavkům právních předpisů při hodnocení v laboratoři nevyhověly jen dva vzorky.
Inspektoři Státní veterinární správy při společné kontrole s Policií ČR odhalili nelegální sklad potravin v tržnici SAPA a v něm více než tunu živočišných produktů, z nichž část vykazovala známky kažení a dalších smyslových změn. U části produktů nebyl známý jejich původ, část byla prošlá. Provozovateli hrozí za porušení legislativy pokuta ve výši až jednoho milionu korun.
Státní veterinární správa nařídila stáhnout z prodeje dva masné výrobky od českých výrobců. K jejich výrobě bylo dle informací od zahraničních dozorových orgánů, použito vepřové maso, v němž byly zjištěn nadlimitní obsah veterinárního léčiva benzimidazolu. Obsažené množství léku nepředstavuje bezprostřední ohrožení pro zdraví spotřebitelů, nicméně nesplňuje legislativní limity. Stažené potraviny budou neškodně zlikvidovány. Spotřebitelé, kteří mají jeden z níže uvedených produktů doma, by jej neměli konzumovat a mohou jej vrátit v místě prodeje.
Potravinářská komora ČR upozorňuje spotřebitele na dovoz potravin pochybné kvality ze zemí mimo EU. Tamní producenti totiž mnohdy nemusí splňovat přísné environmentální a administrativní požadavky a mohou tak svou produkci vyrobit výrazně levněji i za cenu možného ohrožení zdraví evropských spotřebitelů.
Světová organizace pro zdraví zvířat (WOAH – World Organisation for Animal Health) oficiálně zveřejnila na svém webu informaci, že je Česká republika od 13. února 2025 prostá ptačí chřipky v chovech drůbeže. Získání statusu představuje podstatný krok pro uvolnění obchodu s drůbeží a drůbežími produkty se třetími zeměmi (státy mimo EU). Zveřejněním na webu WOAH se stává získaný status oficiální.
Cukrovary v Česku ohrožuje konkurence ze zemí mimo EU. Pěstitelé cukrové řepy přitom v těchto zemích používají pesticidy, které jsou v Unii zakázané, a nemusí se také potýkat s unijními „zelenými“ regulacemi. Tuzemské podniky v současnosti zápolí se zvýšenými náklady, ať už jde o energie, poplatky za obaly, emisní povolenky nebo rostoucí mzdy v sektoru. Některé závody jsou proto v kritické situaci a hrozí jim snižování výroby, případně jejich celkové uzavření.
Možná přinášíme jeden z posledních testů džemu. Ne že bychom po aktuální zkušenosti ztratili o ovocné zavařeniny zájem, ale z džemu se nejspíš už letos opět stane marmeláda. Na „rozloučenou“ jsme si vybrali džemy z malin. Nechali jsme ověřit obsah ovoce, cukru a semínek. Výsledky nás vcelku potěšily, i když jeden z výrobků měl potíže s dodržením vlastních slibů.
Jsou náhražky mletého masa z rostlinných zdrojů skutečně důstojnou alternativou živočišných produktů? Nejen tuto otázku si položila německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest. Test zahrnoval ochutnávku a známkovala se nutriční kvalita a obsah mikrobů či chemikálií.
Menza X má za sebou první semestr nového samoobslužného provozu. Přestože Správa kolejí a menz některé drobnosti provozu stále ladí, obecně stouplo množství zkonzumovaného jídla, výrazně se snížilo množství potravinového odpadu a strávníci z řad studentů i zaměstnanců jsou se samoobslužným provozem spokojení.
Evropská unie v roce 2023 přijala nařízení číslo 1115, které má za cíl předcházet odlesňování v EU i ve světě tím, že zavádí povinnosti pro firmy, které obchodují nebo pracují s vybranými komoditami a produkty jako je káva, kakao, čokoláda, sója, palmový olej, skot a hovězí maso, ale i kaučuk, pneumatiky, dřevo, knihy a další výrobky. Firmy budou mít za povinnost zavést systém náležité péče a pro relevantní produkty vydávat prohlášení o náležité péči v IT systému EU. Účinnost nařízení byla o rok odložena a povinnost pro firmy začne platit 30. prosince 2025. Zároveň byl posunut termín, ve kterém musí Evropská komise provést zařazení do zemí s nízkým rizikem a vysokým rizikem. Pro produkty ze zemí s nízkým rizikem budou moci podniky provádět zjednodušenou náležitou péči.
Čínské online tržiště Temu si díky šíři své nabídky, nízkým cenám a masivnímu marketingu našlo v Evropě řadu zákazníků. Zároveň je častým terčem kritiky nejen ze strany spotřebitelských organizací. Řada prodávaných produktů je nekvalitní, nebo dokonce zdravotně závadná. Přinášíme výsledky dánského testu jednorázového nádobí, které nevyznívají zrovna optimisticky.
Možnost koupit za zvýhodněnou cenu neprodané jídlo z restaurací a dalších gastropodniků, které by se jinak muselo vyhodit, nabízí v Česku dánská platforma Too Good To Go. Společnost působí v 19 převážně evropských zemích a celosvětově ji využívá přes 100 milionů lidí. Do Česka vstoupila loni v červnu a od té doby její služby využilo již téměř sto tisíc zákazníků.
Hygienická stanice hlavního města Prahy, zaměstnanci odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání, provedli v období od 1. 1. – 31. 1. 2025 celkem 175 kontrol v provozovnách stravovacích služeb. Za zjištěné nedostatky došlo k uložení 17 finančních sankcí v celkové výši 128 000,- Kč. Ve 3 případech byl vyřešen nedostatek bagatelního charakteru domluvou.
Jedinečná online databáze bezlepkových potravin nabízí uživatelům jednoduchý způsob, jak vyhledávat produkty vhodné pro osoby s celiakií a jinými formami nesnášenlivosti lepku. Tato služba usnadňuje každodenní život lidí se specifickými dietními potřebami. Databáze je volně k dispozici na internetu, a je spravovaná vědci z CARC (Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu).
HSHMP provedla v roce 2024 v rámci výkonu státního zdravotního dozoru odboru hygieny dětí a mladistvých 590 kontrol se zaměřením na plnění hygienických požadavků v zařízeních školního stravování a ostatních stravovacích zařízeních pro děti.
Méně polotovarů, masa, cukru a soli, více lokálních potravin, ryb a luštěnin. Tak by mělo od září vypadat stravování ve školních jídelnách podle nové vyhlášky. „Není potřeba dětem servírovat naprosto nová, neznámá jídla. Principem změny je, aby každý den dítě k dennímu jídlu dostalo věci, které jsou v souladu s výživovými doporučeními. Někdy se bude jednat o doplnění jídla například o zeleninu nebo ovoce,“ říká koordinátorka projektu Zdravá školní jídelna Alexandra Košťálová.
Pilotní projekt ministerstva týkající se školních obědů zatím moc velký úspěch neslaví. Jídelny, kde se testoval, jím zrovna nadšené nejsou. Děti prý zdravější obědy, složené podle nového takzvaného spotřebního koše, nejedly a spousta jídla tak končila v odpadu. A ředitelé škol si stěžovali i na vyšší náklady.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) byla pověřena kontrolou v provozech otevřeného společného stravování, tj v restauracích, rychlém občerstvení, pivnicích, vinárnách, cukrárnách aj. od r. 2015. Od 1. 1. 2025 došlo ke zpřesnění kompetencí a sjednocení dozoru nad potravinovým právem v provozovnách společného stravování „otevřeného typu“ pod rezort Ministerstva zemědělství. Inspektoři SZPI jsou tak pověřeni výkonem kontroly ve všech provozovnách společného stravování otevřeného typu.